Købstadsjubilæum fejres på børnebiblioteket med kunstevent
- Tid
- 10:00 - 16:00
- Sted
-
Biblioteket Kulturværftet
Allegade 2
3000 Helsingør - Børnebiblioteket, 1. etage
Tags
For børnBibliotek
Biblioteket KulturværftetLørdag den 28. februar tager Biblioteket Kulturværftet hul på fejringen af Helsingørs 600-års jubilæum, når kunstner Line Malling Schmidt bringer det historiske Helsingør ind i børnebiblioteket med opførelse af smukt kunstværk på bibliotekets store glasparti.
Mange ved nok, at Helsingør i 2026 fejrer 600-års købstadsjubilæum. Til sommer er der stor folkefest i byen, og hele året kan borgerne i Helsingør glæde sig til masser af kultur og festlige begivenheder.
Helsingør Kommunes Biblioteker er med i fejringen, og lørdag den 28. februar starter jubilæumsfesten for børnene med en begivenhedsrig dag. Kunstner og illustrator Line Malling Schmidt vil i bibliotekets åbningstid udforme en vægillustration på det store glasparti i børnebiblioteket, hvor havet, gamle bindingsværkshuse, skibe, måger og søde små mus skal vække ’det gamle Helsingør’ til live. Og publikum er inviteret til at følge kunstværkets tilblivelse på dagen.
Højtlæsning og krea
Børnebibliotekaren Tanja læser højt fra bogen 'Mus og konger på Kronborg' i Hulen på børnebiblioteket kl. 11 og igen kl. 14.
I krea-rummet kan børnene hele dagen give sig i kast med aktivitetsark, som kunstner og illustrator Line Malling Schmidt har udformet.
Line Malling Schmidt
Line Malling Schmidt er en kunstner og illustrator baseret i København. Hun dimitterede fra Det Kongelige Danske Kunstakademi i 2016 med en bachelor i Game Design og en kandidat i Visuel Kultur & Identitet. Hendes stil er meget figurativ og legesyg, og hun henter sin inspiration fra dyr, tegneserier, animation og verden omkring hende.