Wordspace - Et bogfællesskab for unge
Er du mellem 15-25 år og interesseret i at læse og snakke om bøger?
Af Cecilie


Har du lyst til at snakke om fortællinger, tekstlighed, yndlingskarakterer, ord, sætninger og andre verdener ? Mangler du nogen at snakke om romantasy, gamle klassikere, digte, eller bare hvorfor din yndlingskarakter faktisk valgte forkert og burde have gjort noget andet?
Kom på Kulturværftet hver anden uge, medbring en bog, en ven eller begge og mød andre unge, som gerne vil indgå i et fællesskab om bøger og litteratur.
Hvornår og hvordan?
Vi mødes i receptionen på Kulturværftet og begiver os op på 3. sal. Du er velkommen hver gang eller på de datoer, der passer bedst for dig, og vi tager imod dig, lige som du er ankommer den dag. Der er både plads til at snakke meget, være stille måske i stedet bare lytte til andre, snakke lidt alt efter dit tempo og dagsform.
De første to gange er der planlagt indhold, herefter tager vi en snak om, hvordan I har lyst til at forme 'Wordspace'
Hvad er formen?
Der er en tovholder hver gang, som fører jer igennem snakken, og der er GRATIS te, kaffe og vand :)
Så se også dette tidsrum på biblioteket, som værende noget I kan omforme og være med til skabe, ligesom I har lyst til og med bøgerne som anker.
Datoer
Vi mødes hver anden uge tirsdag kl.16.30-18
23. september
Der vil blive læst en novelle om, som vi taler om efterfølgende. Her efter tager vi en runde, hvor der er mulighed for at fortælle om, hvad man læser lige nu. Det er valgfrit om man vil dele.
7. oktober ¨
Alle tager en favorit bog med, som de fortæller om.
21. oktober
4. november
18. november
2. december
(16. december)
Du behøver ikke deltage hver gang og heller ikke i hele den halvanden time. Du må komme og gå til, som du har tid og lyst til.


Tovholderne:
Cecilie, er bibliotekar og litteraturformidler på Espergærde Bibliotek og Biblioteket Kulturværftet, 30 år gammel, bor på Nørrebro med to katte og tror hun stadig er ung, og er det på en måde, men må erkende at være 30 år er noget helt andet end at være f.eks. 17 år. Forskellen på 17 og 30 år er måske, at mængden af bøger hun læser er blevet mindre end, da hun var teenager men glæden over at læse og forstå mennesker, relationer og verdenen igennem bøger, det er ikke forsvundet, og antallet af læste bøger måske kun bliver gjort mindre af kedelige voksne tanker om lån og opvask.
Ria går på Espergærde Gymnasium (Mere info følger)