Program NORD 18.-19. september

25.06.20
NORD – Nordisk Litteraturfestival er to dage med forfattersamtaler, interviews, oplæsninger og performances med vigtige og toneangivende forfattere fra hele Norden.

Fredag den 18. september


Store Scene

Kl. 10.00-11.00 Åbningsarrangement – PO Enquist-prisen uddeles
Prisoverrækkelse og samtale m. Caroline A. Minor (DK), Jonas T. Bengtsson (DK) og prismodtageren. Moderator: Tore Leifer
Kl. 11.45-12.30 Linda Boström Knausgård (S) om ’Oktoberbarn’
Interviewer: Nanna Mogensen
Kl. 13.15-14.00 Tove Jansson-tribute
Sophia Jansson (FI), Merete Pryds Helle (DK), Monika Fagerholm (FI), Anne Holt (N)
Moderator: Tore Leifer
Kl. 14.45-15.30 Kjell Westö (FI) om ’Tritonus’
Interviewer: Jeppe Bangsgaard
Kl. 16.15-17.15 Mød nominerede til Nordisk Råds litteraturpris
Bergsveinn Birgisson (IS), Frida Isberg (IS), Hanne Højgaard Viemose (DK), Monika Fagerholm (FI), Oddfridur Marni Rasmussen (FO) og Bjørn Esben Almaas (N)
Moderator: Tore Leifer
Kl. 18.00-19.00 Linn Ullmann (N): Foredrag om kunst, lyst og litteratur
Transmitteres fra Litteraturhuset i Oslo til publikum på NORD
Kl. 20.00-21.00 Koncert med Mr. Koifish
Tidligere Turboweekend-medlem Morten Køie (DK) spiller ny musik over Bjørn Rasmussens ’MING’


Museet for Søfart

Kl. 13.00-13.45 Asta Olivia Nordenhof (DK) om ’Penge på lommen’
Interviewer: Cathrine Rasch
Kl. 14.30 – 15.15 Kristina Stoltz (DK) om ’Paradis først’
Interviewer: Jannie Schjødt Kold
Kl. 16.00-16.45 Iben Mondrup (DK) om ’Tabita’
Interviewer: Nanna Mogensen


Dækket

Kl. 11.15-12.00 Grønland i kunsten
Med Niviaq Korneliussen (GL), Sturla Pilskog (N) og Martin Brandt Hansen (GL)
Moderator: Marianne Krogh Andersen
Kl. 12.30-13.15 Voksenfobi – en ny tendens i nordisk litteratur
Marie Aubert (N) i samtale med Tine Høeg (DK) Moderator:  Camilla Schwartz 
Kl. 13.45-14.30 Hvad nytter kunsten? Litteraturens rolle i offentligheden i dag
Bergsveinn Birgisson (IS) i samtale med Adda Djørup (DK) 
Moderator: Michael Bach Henriksen
Kl. 15.00-15.45 Tom Malmquist (S) om ’Al den luft, der omgiver os’
Interviewer: Daniel Dencik

Lørdag den 19. september


Store Scene

11.15-12.00 Løgn & manipulation
Anne Holt (N) og Rebecca Adler-Nissen (DK) om et demokrati under pres.
Moderator: Anja Bo
12.45-13.30 Hammer & Rothstein – en battle på ord og klange
Klaus Rothstein (DK) og Mathias Hammer (DK) udfordrer hinanden til at sætte litteratur til musik – og omvendt.
14.15-15.00 De nordiske forfatteres værksteder
Kjell Westö (FI), Lina Wolff (S), Naja Marie Aidt (DK) og Helle Helle (DK) om de steder, litteraturen udspringer fra
Moderator: Jeppe Bangsgaard, forfatter af 'Værksteder'
15.45-16-30 Dag Solstad (N) om ’Tredje, og sidste, roman om Bjørn Hansen’
Transmitteres fra Litteraturhuset i Oslo til publikum på NORD. Interviewer: Linn Ullmann
17.15-18.00 Om August Strindberg
Karen Fastrup (DK), Linda Boström Knausgård (S), Per Stounbjerg (DK) og Carsten Bjørnlund (DK) om Strindbergs forfatterskab, særligt hans selvfremstillinger.
Moderator: Klaus Rothstein
18.45-19.45 Premiere på lydteater
Lydteatret AKT1 har skabt to hørespil til NORD, 'Mount Everest' skrevet af Josefine Adolfsson (S) og 'Resten skal vi glemme' af Janne-Camilla Lyster (N). Medvirkende skuespillere: Helle Fagralid, Pernille Højmark, Albert Schackinger, Arian Kashef og Yasmin Mahmoud


Museet for Søfart

Kl. 13.00-13.45 Caroline Albertine Minor (DK) om ’Hummerens skjold’
Interviewer: Jannie Schjødt Kold
Kl. 14.30-15.15 Adda Djørup (DK) om ’Bulgakovs kat’
Interviewer: Nanna Mogensen
Kl. 16.00-16.20 Oplæsning v. Naiha Khiljee (DK)


Dækket

11.00-11.45 Bjørn Esben Almaas (N) om ’Den gode ven’
Interviewer: Klaus Rothstein  
12.15-13.00 Monika Fagerholm (FI) om ’Hvem slog bambi ihjel?’
Interviewer: Anette Dina Sørensen  
13.30-14.15 Niviaq Korneliussen (GL) om ’Blomsterdalen’
Interviewer: Mai Misfeldt
14.45-15.30 Ole Robert Sunde (N) om ’Penelope er syg’
Interviewer: Dan Ringgaard
16.00-16.45 Nina Wähä (S) om ’Testamente’
Interviewer: Anette Dina Sørensen

OBS: Flere af forfatterne deltager via digital forbindelse. Det gælder for:

  • Bjørn Esben Almaas
  • Marie Aubert
  • Bergsveinn Birgisson
  • Monika Fagerholm
  • Anne Holt
  • Sophia Jansson 
  • Tom Malmquist
  • Ole Robert Sunde
  • Linn Ullmann.

På grund af Covid19-sitationen kan der blive tale om flere. Du kan klikke her eller på menupunktet "Forfattere og kunstnere" og læse mere om de enkelte forfattere - her står der også, hvis de deltager digitalt.

NB: Vi tager forbehold for ændringer.
 
Følg med på Facebook og Instagram.

Køb billet her