18 lokale forfattere mødes til inspirerende møde

11.10.23
Torsdag den 28.9. havde biblioteket inviteret til inspirationsmøde for områdets lokale forfattere.

På programmet var et oplæg fra kollegaen Stine Askov, der jo netop har modtaget Dansk Litteraturpris 2023, om at skrive ”hjemstavnslitteratur” med udgangspunkt i Helsingør.

""

Gode tips fra fotograf Céline Martin

Bagefter holdt den professionelle fotograf Céline Martin et oplæg om fotografi og om at bruge lyset rigtigt, når man tager fotos, fx til sociale medier. Det er vigtigt at tænke over, hvilken historie man vil fortælle med billedet. Hvis man ikke selv vil være med på billedet, kan man tage et kreativt foto, der understøtter bogens historie.

Efter hvert oplæg var der tid til en netværkssnak om egne projekter og til at øve sig i at tage gode portrætter af hinanden.

Der var livlig snak og mange gode ideer til, hvad man kunne mødes om næste gang. For eksempel var der også et udtalt behov for at oprette skrivegrupper for de lokale forfattere.