
Bibliotekernes Sprogspor er nomineret til en ALMA
Hvert år uddeles Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) til en person eller organisation som bidrager til litteraturens betydning for børn og unge over hele verdenen. Med til prisen hører en pengepræmie på 5 millioner svenske kroner.
På den lange liste af nominerede, som tæller repræsentanter fra hele verden, er der i år seks danske nominerede:
- Bibliotekernes Sprogspor, organisation
- Otto Dickmeiss, illustrator
- Cecilie Eken, forfatter
- Marianne Iben Hansen, forfatter
- Dorte Karrebæk, illustrator
- Kim Fupz Aakeson, forfatter
Udover fem stærke kandidater i form af nogle af de dygtigste børnebogsforfattere og -illustratorer vi har i Danmark, er vi på biblioteket ekstra stolte af, at Bibliotekernes Sprogspor er repræsenteret blandt årets nominerede!
Læs mere om ALMA-prisen her
Sprogsporet: råd og viden om dit barns sprog
Bibliotekernes Sprogspor er bibliotekernes fælles indsats, som understøtter sproglig udvikling og tidlig læseforståelse for børn mellem 0 og 6 år.
Sprogsporet er inddelt i forskellige sektioner som henvender sig til henholdsvis forældre og til bibliotekarer, pædagoger og andre fagpersoner.
Som forælder finder du en masse viden om barnets sproglige udvikling fra de første ord til læsestart, og masser af gode konkrete øvelser og råd til hvordan I kan arbejde med sprog og leg derhjemme.
Du kan også skrive dig op til Sprogsporets nyhedsbrev og få tilsendt tips og nyheder hver måned.